Home > Medycyna > Ból zęba od A do Z
MedycynaZdrowie

Ból zęba od A do Z

Na temat bólu zębów wiele można powiedzieć. Jest jednak jeden epitet, który dobrze definiuje ten rodzaj bólu i mówi dokładnie, jak nieprzyjemny potrafi on być i jak poważnym problemem może on być dla wszystkich dotkniętych tymi dolegliwościami. Dla wielu osób co zrobić, jak boli ząb jest w pełni jasne – trzeba koniecznie odwiedzić dentystę. Czasami jest to jednak niemożliwe w natychmiastowy sposób i trzeba postarać się o zastosowanie odpowiednich metod ograniczania bólu zębów.

Skąd bierze się ból zębów?

Etiologia bólu zęba jest doskonale poznana. Wskazać trzeba przede wszystkim na to, że bóle ten pochodzi przede wszystkim z podrażnienia zakończeń nerwowych w obrębie miazgi i włókien zębinowych. Stan zapalny obejmuje te nerwy i staje się on przyczyną bardzo silnego i trwałego bólu. Ból kontaktowy wynika z uszkodzenia szkliwa i kontaktowania się powietrza, płynów czy też resztek pokarmowych z zakończeniami nerwowymi. Doznania te są tak silne, gdyż zęby są mocno unerwione oraz zaopatrywane są przez jeden z mocniejszych sensorycznie nerwów czaszkowych, mianowicie przez nerw trójdzielny.

Jak więc sobie radzić z tym bólem?

Standardowym postępowaniem jest rzecz jasna stosowanie leków przeciwbólowych. Zbytnie przeciąganie leczenia i poszukiwanie kolejnych metod,  nie jest postępowaniem zalecanym. Niemniej jednak w czasie, gdy czekamy na wizytę lub jej nie możemy standardowo odbyć korzystnie jest sięgnąć po leki przeciwbólowe. Standardowe środki jak pyralgina, paracetamol, ibuprofen czasami mogą jednak nie zdać egzaminu. Sięgamy więc często po liczne mocniejsze środki farmakologiczne, jak choćby ketoprofen, diklofenak, tramadol lub substancje łączone.

Jakie są zasady ogólne leczenia bólu?

Przy silnym bólu, jakim niewątpliwie jest ból zęba konieczne okazuje się zastosowanie dużych dawek uderzeniowych danego preparatu. W przypadku paracetamolu będą to nawet trzy tabletki, podobnie z pyralginą. Przy ibuprofenie należy rozpocząć od trzech tabletek i kolejne z nich zażyć w odstępach czasowych opisanych w ulotce. Jest to najskuteczniejsze doraźnie działanie, co zrobić jak boli ząb.

Leczenie kierunkowe bólu zęba

Podstawą wyeliminowania bólu zęba jest rzecz jasna leczenie stomatologiczne. Leczenie to powinno być wdrożone jak najszybciej od pojawienia się dolegliwości. Można w ten oto sposób skutecznie zapobiegać progresji próchnicy i konieczności wykonania leczenia kanałowego, które jest długotrwałe i bardzo kosztowne.

Jak dentysta znieczula bolący ząb?

Dentysta dokładnie wie, co zrobić jak boli ząb i jak postępować, aby ból nie występował w trakcie leczenia stomatologicznego. W tym celu wstrzykuje się środki miejscowo znieczulające w okolicę nerwów, co pozwala na szybkie wyeliminowanie dolegliwości, co korzystne jest dla pacjenta oraz dla przeprowadzającego czynności lecznicze stomatologa. Znieczulenie miejscowe jest skuteczne, bezpieczne i nie trwa zbyt długo. Przy silnych dolegliwościach od kilku dni zawsze należy prosić o znieczulenie przed zabiegiem.