Home > Uroda > Kosmetyki do makijażu po dacie ważności– wyrzucać czy nie?
UrodaZdrowie

Kosmetyki do makijażu po dacie ważności– wyrzucać czy nie?

Czy nadszedł czas, by rozstać się ze swoją ulubioną szminką? Jest to odwieczne pytanie – kiedy wyrzucić kolorowe kosmetyki? Czy to naprawdę w porządku, że od lat trzymasz tę samą szminkę i używasz jej tylko na te rzadkie okazje, w których potrzebujesz jaskrawoczerwonych ust? Kredki do oczu nie muszą być wyrzucane, dopóki nie wystrugasz ich tak bardzo, że są mniejszy niż szpilka – prawda? A co jest złego w trzymaniu różu, który kupiłaś wiele lat temu na wakacjach?

Czy kosmetyki mają datę ważności?

Jeśli nie jesteś przekonana co do tego, że aktualizowanie kosmetyków do makijażu jest niebezpieczne dla zdrowia, nie jesteś sama. Według danych niektóre kobiety trzymają w kosmetyczce produkty do makijażu jeszcze przez sześć lat od daty ważności, a 70% kobiet nigdy nie czyści swoich pędzli do makijażu…

Ale trzymanie starych produktów może:

  • narazić nas na szkodliwe toksyny,
  • powodować poważne problemy zdrowotne.

 

Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat jeszcze więcej.

Kiedy wyrzucić podkład i korektor?

Okres przydatności Twojego podkładu zależy od jego składników. Produkt na bazie wody może być przydatny do 12 miesięcy, podczas gdy te na bazie oleju aż 18 miesięcy, ponieważ olej jest naturalnym środkiem konserwującym. Gdy zauważysz, że oleje unoszą się do góry, a konsystencja pogrubia, a po nałożeniu podkład tworzy nierówne, smugowe i niekonsekwentne wykończenie makijażu – czas się go pozbyć.

Możesz wydłużyć okres jego użytkowania, przechowując go w chłodnym miejscu i regularnie potrząsając płynem, aby wymieszać ze sobą oleje, oczyszczoną wodę i pozostałe składniki.

Kiedy wyrzucić bronzer i puder do twarzy?

Czy kosmetyk do makijażu w proszku tracą ważność? Tak – i najczęściej po okresie 18 miesięcy. Produkty proszkowe nie zawierają wody, dlatego trudniej jest im namnażać bakterie, ale warto zwrócić uwagę na te z ekstraktami roślinnymi, takimi jak:

  • aloes,
  • ekstrakt z zielonej herbaty,

Różne zanieczyszczenia mogą przylegać do szczeciny pędzla i tym samym przenosić się na produkt podczas nakładania proszku na produkty płynne lub kremowe, co powoduje ich niszczenie. Zawsze zamykaj kompaktowy puder lub przekręć pokrywę po użyciu, aby uniknąć utleniania, które może zmienić kolor proszku. Należy również unikać stosowania tłustego korektora przed nałożeniem pudru czy bronzera. Poza tym, upewnij się, że szczotka jest zawsze czysta – przed każdym użyciem, aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w proszku. W ten sposób będą Ci służyć jak najlepiej i jak najdłużej.