Home > Uroda > Kosmetyki dostosowane do typu cery i innych potrzeb skóry
Uroda

Kosmetyki dostosowane do typu cery i innych potrzeb skóry

Każdy z nas posiada konkretny rodzaj cery i skóry stąd też każdy z nas ma inne potrzeby względem pielęgnacji ciała. To, że nasza najlepsza przyjaciółka zachwala i poleca nam nowy krem nawilżający nie oznacza, że produkt ten sprawdzi się także w naszym przypadku. Wystarczy, że nasza cera ma inne potrzeby, a to zmienia wszystko. Warto wiedzieć, że nie dotyczy to jedynie kremów czy balsamów do ciała, ale także fluidów czy innych kosmetyków. Jak dopasować, więc środki pielęgnacyjne i inne do własnych potrzeb? O tym poniżej.

Na początku : rodzaj cery

Jednym z najważniejszych kroków, które prowadzą do poznania swoich potrzeb pielęgnacyjnych jest rozpoznanie rodzaju cery i ogólnie skóry naszego ciała. W przypadku skóry twarzy można wyróżnić między innymi cerę:

  • normalną
  • tłustą
  • suchą
  • mieszaną
  • wrażliwą
  • alergiczną

Nazwy te z pewnością są znane każdej kobiecie, a nawet niektórym mężczyznom jednak tak naprawdę podczas kupowania kosmetyków niewiele osób odpowiednio dobiera takie środki dla siebie. Otóż nierzadko osoby o skórze mieszanej mylnie identyfikują ją z cerą tłustą. Zdarza się także, że dana osoba nie wie, iż jej sucha cera jest dodatkowo wrażliwa. Stąd też najlepiej jest, gdy wybierzemy się do dermatologa lub kosmetyczki, którzy pomogą nam w zidentyfikowaniu rodzaju naszej skóry.

Wiek ma również niemałe znaczenie

Czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na stopień dopasowania kosmetyków do danej osoby jest jej wiek. Otóż skóra w każdym wieku inaczej reaguje na różne środki pielęgnacyjne, a przede wszystkim posiada zupełnie inne potrzeby. Pielęgnacja młodej cery polega zazwyczaj na usuwaniu nadmiaru sebum, a także oczyszczania skóry i jej nawilżania. W przypadku skóry starszej ważne jest nawilżanie i nadanie elastyczności. Jeżeli zaś chodzi o bardzo dojrzałą cerę wprowadza się kosmetyki, które wygładzają zmarszczki, podnoszą odporność skóry i ją wzmacniają. Z wiekiem skóra staje się mniej elastyczna, bardziej wiotka i cienka, dlatego odpowiednie środki pielęgnacyjne mają za zadanie przywracać jej zdrowy i estetyczny wygląd. Stąd też tak ważne jest sięganie po kosmetyki dopasowane do wieku, a także potrzeb skóry.

Jak pielęgnować daną cerę?

W przypadku cery suchej, wrażliwej czy alergicznej należy przede wszystkim sięgać po sprawdzone kosmetyki. Jedną z możliwości są środki pielęgnacyjne o naturalnym składzie, które nie zawierają żadnych substancji mogących wywołać podrażnienia skóry. Oczywiście w zależności od tego czy cera jest jedynie sucha czy dodatkowo wrażliwa stosować możemy różne kremy nawilżające zarówno na dzień jak i na noc.

W przypadku cery tłustej należy przestrzegać stosowania kosmetyków do takowej skóry czyli środków zmniejszających sebum czy też lekkich kremów. Trzeba natomiast wystrzegać się kremów tłustych i ciężkich środków, które mogą dodatkowo obciążyć problematyczną cerę.

Sprawa wygląda jeszcze inaczej, gdy w grę wchodzi cera mieszana. Należy tu skupić się bowiem zarówno na suchych jak też tłustych partiach twarzy. Z czasem jednak możemy nabrać doświadczenia i codzienne zabiegi pielęgnacyjne nie będą sprawiały nam żadnego problemu.